Digitální čtecí přístroj pro nevidomé s hlasovým výstupem

Tato elektronická pomůcka se skládá z osobního počítače, monitoru, klávesnice, skeneru a speciálního softwaru, který zahrnuje screenreader, hlasový syntetizátor a program OCR. Tato sestava umožňuje slabozrakým nebo nevidomým číst zcela samostatně pomocí hlasového výstupu černotiskové texty jako knihy, noviny, učebnice či skripta. Text je nejprve naskenován a program OCR (optical character recognition) jej převede do elektronické podoby. Čím kvalitnější je tisk a zřetelnější font písma na skenovaném dokumentu, tím méně chyb při tomto převodu vzniká. Díky programu screenreader jsou vizuální informace na obrazovce transformovány do jiného typu výstupu. Program syntézy řeči potom převádí informace od screenreaderu do hlasové podoby, takže zrakově postižený slyší to, co by normálně vidící viděl na obrazovce monitoru.

Vedle digitalizace černotiskových textů a jejich převodu do hlasové podoby umožňuje digitální čtecí přístroj s hlasovým výstupem i veškeré další běžné operace, které nabízí práce s osobním počítačem (psaní, editace, ukládání textů, práce s tabulkovým procesorem atd.).

Tato kompenzační pomůcka může být používána jak slabozrakými tak nevidomými, kteří nejsou schopni na obrazovce monitoru rozpoznat jednotlivá písmena textu jakkoli zvětšená nebo barevně přizpůsobená. Jedná se o velmi vhodnou pomůcku i pro později osleplé, kteří se již nenaučí dostatečně rychle číst slepecké bodové písmo a vyhovuje jim proto více používat hlasový výstup.

Mezi další standardní vybavení této pomůcky patří černotisková tiskárna, zařízení pro přenos digitálních dat (DVD-ROM, CD-ROM, ZIP Drive, Flash-ROM, externí HDD, externí FDD). 

Obsluha pomůcky klade na uživatele poměrně vysoké nároky. Podmínkou je aktivní znalost psaní na klávesnici a zvládání obsluhy programů pomocí klávesových zkratek. Uživateli pomůžeme získat potřebné dovednosti v odborných zaškolovacích kurzech. 

Cena tohoto zařízení je od 92 200 Kč. Kontaktujte nás prosím pro podrobnější kalkulaci.